با حضور معاون اجرایی معاونت اشتغال کمیته امداد کشور؛

«مرکز نوآوری و شتابدهی مددجویان کمیته امداد» در جهاددانشگاهی استان اردبیل افتتاح شد

۲۵ مهر ۱۴۰۱ | ۱۰:۴۸ کد : ۴۹۴۷۱ تجاری سازی و اشتغال تاپ خبر
با حضور معاون اجرایی معاونت اشتغال و خودکفایی کمیته امداد کشور «مرکز نوآوری و شتابدهی مددجویان کمیته امداد استان» در جهاددانشگاهی اردبیل با هدف برگزاری رویدادهای کارآفرینانه، کارگاه‌های آموزشی و مشاوره‌های مستمر شغلی به بهره‌برداری رسید.
«مرکز نوآوری و شتابدهی مددجویان کمیته امداد» در جهاددانشگاهی استان اردبیل افتتاح شد

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی اردبیل، هدایت صفری در این مراسم گفت: براساس تفاهمنامه همکاری بین کمیته امداد و جهاددانشگاهی، نخستین «مرکز نوآوری و شکوفایی» مددجویان و اعضای خانوار تحت حمایت به بهره‌برداری رسید.

وی با اشاره به اینکه این مرکز با گنجایش ۲۰۰۰ نفر برای آموزش مددجویان تحت حمایت کمیته امداد افتتاح شده است، بیان کرد: افراد ۱۷ تا ۴۵ سال تحت حمایت می‌توانند با حضور در این مرکز از آموزش‌های لازم شغلی بهره‌مند شوند.

صفری با بیان اینکه آموزش مددجویان و جوانان تحصیل‌ کرده به منظور مهارت‌های اجرای طرح‌های دانش‌بنیان یکی از موضوعات اصلی در افتتاح این مرکز است، افزود: ارائه مشاوره شغلی و پشتیبانی از طرح‌ها نیز از دیگر فعالیت‌های «مرکز نوآوری و شکوفایی» است.

معاون اجرایی معاونت اشتغال و خودکفایی کمیته امداد کشور با اشاره به اینکه درصدد بهره‌گیری از ظرفیت‌های سازمان‌ها در امر توانمندسازی خانوار تحت حمایت هستیم، گفت: جهاددانشگاهی از جمله سازمان‌هایی است که تاکنون با ارائه آموزش‌ها و مهارت‌های شغلی بسیاری از اقشار آسیب‌پذیر را به سمت خودکفایی سوق داده است.

وی با اعلام اینکه اصلی‌ترین دغدغه این نهاد توانمندسازی خانوار بی‌بضاعت جامعه است، بیان کرد: گام‌های موثری در این زمینه برداشته شده است که با همکاری و همیاری‌های هرچه بیشتر دستگاه‌های اجرایی خواهیم توانست به اهداف بیشتری دست پیدا کنیم.

صفری با بیان اینکه همواره همکاری مستمری با سازمان جهاد دانشگاهی داریم که این امر موجب ارائه آموزش‌های تخصصی به مددجویان شده است، اعلام کرد: آشنایی با مهارت‌های کسب و کار، کارآفرینی و ارتقای مهارت‌های شغلی از جمله مهم‌ترین برنامه‌های کمیته امداد است.

پرداخت بیش از ۱۶۰ میلیارد تومان تسهیلات برای طرح‌های اشتغال‌ و خودکفایی مددجویان

در ادامه این برنامه، علیرضا حسین‌نژاد، مدیرکل کمیته امداد استان اردبیل با اشاره به اینکه در سال‌جاری تاکنون، ۲۳۰۰ فرصت شغلی جدید برای مددجویان تحت حمایت ایجاد شده است، گفت: ارائه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای، پرداخت تسهیلات اشتغال و خودکفایی و نظارت بر طرح‌های اجرا شده از جمله فعالیت‌های مهم کمیته امداد در خوداتکایی خانواده‌های نیازمند است.

وی با اعلام اینکه بیش از ۱۶۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه برای اجرای طرح‌های اشتغال‌ و خودکفایی به مددجویان پرداخت شده است، بیان کرد: یاری مستمر بانک‌های عامل موجب رفع مشکلات نیازمندان خواهد شد تا آنها به سادگی در مسیر توانمندسازی قرار گیرند.

حسین‌نژاد به همکاری موثر کمیته امداد با جهاد دانشگاهی، بانک‌های عامل و دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط اشاره کرد و افزود: در سایه این همیاری‌ها بسیاری از خانوار تحت حمایت به خوداتکایی کامل رسیده و از چرخه حمایتی کمیته امداد خارج شده‌اند.

مرکز نوآوری و شتابدهی، گام و الگویی ارزنده در تحقق گام دوم انقلاب خواهد بود

رئیس جهاددانشگاهی استان اردبیل نیز در این مراسم گفت: مرکز نوآوری و شتابدهی کسب و کار‌های فناورانه مددجویان جوان کمیته امداد استان به منظور کمک به توسعه کسب و کار‌های دانش‌محور و نیز شناسایی، نیازسنجی، آسیب‌شناسی، جذب، حمایت و عملیاتی نمودن ایده‌های کارآفرینانه راه اندازی شده است.

مهران اوچی اردبیلی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی و کمیته امداد استان اردبیل در تعاملی سازنده اقدام به راه‌اندازی مرکز نوآوری و منش نموده اند، گفت: برخی طرح‌ها و مراکز با وجود هزینه و صرف اعتبارات، خروجی مطلوب را ندارند اما ماندگاری و تاثیرگزاری مراکز نوآوری بالا است.

وی خاطر نشان کرد: گسترش فعالیت‌های این مرکز و تربیت کارآفرینان جوان باعث می‌شود که در آینده این مرکز به اهداف تعیین شده خود دست یافته و محل اعتماد جوانان عزیز باشد.

اوچی اردبیلی، با اشاره به فعالیت مراکز مشاوره شغلی در سطح استان و بهره‌مندی از افراد توانمند، اساتید دانشگاه وکارافرین در این مرکز افزود: تلاش خواهیم کرد تا خروجی این مرکز ضمن برقراری تعامل شازنده با مراکز مشاوره شغلی، موجب رفع بخشی از دغدغه های استانی در راستای اشتغال آفرینی باشد.

رئیس جهاددانشگاهی استان اردبیل، گفت: فعالیت‌ها و اقدامات جهاددانشگاهی در استان چشمگیر است و مرکز نوآوری و شتابدهی نیز با وجود نیروهای جوان و خلاق رسالت اصلی خود را با موفقیت ایفا خواهد کرد و گام و الگویی ارزنده در تحقق گام دوم انقلاب برخواهد داشت.

وی با اشاره به نقش و اهمیت جوانان در ورود به عرصه‌های خلاقیت و کارآفرینی در کشور اظهار کرد: فعالیت های این مرکز در سه فاز ترویج، نوآوری و شتابدهی با هدف کمک به تحقق اقتصاد مقاومتی، بسترسازی برای برانگیختن روحیه خلاق و ایده پردازی جوانان، حمایت و تجاری سازی ایده ها برای تبدیل به محصول و خدمات در حال انجام است.

اوچی اردبیلی با اشاره به دغدغه اشتغال جوانان در استان اردبیل ادامه داد: در حال حاضر موضوع بیکاری جوانان و معضلات حاصل از آن به عنوان اولویت برنامه های مسئولان در نظر گرفته شده و جهاددانشگاهی در صدد است تا با همکاری نهادها و فرهنگ سازی در قالب برگزاری رویدادهای کارآفرینی و کارگاه های آموزشی، نقش مهمی در کمک به کاهش این دغدغه ایفا نماید.

وی با بیان اینکه استان اردبیل ظرفیت های بالایی در حوزه های مختلف دارد و باید تلاش شود تا در قالب برنامه های مشابه از این ظرفیت ها برای توسعه کسب و کارهای جوانان استفاده شود.، ادامه داد: تجربه این مرکز را با ورزش و جوانان طی سال های گذشته کسب نموده ایم که در آن موفق به برگزاری ۲۵ رویداد به استعداد ۸۶۵ نفر و یک هزار و ۷۳۰ نفر ساعت، ۲۶ عنوان کارگاه آموزشی به استعداد یک هزارو 48 نفر و 2 هزار و 96 نفر ساعت، انجام فعالیت های مستمر مشاوره ای و پذیرش و راهبری 16 تیم جوان با ایده های منحصر شده ایم.

کلید واژه ها: کمیته امداد امام خمینی (ره) رئیس جهاددانشگاهی استان مرکز نوآوری و شتابدهی استان اردبیل کارآفرینی


نظر شما :