به همت انتشارات جهاد دانشگاهی اردبیل؛

کتاب «پتانسیل‌های درمانی اگزوزوم در سرطان» منتشر شد

۱۱ دی ۱۴۰۱ | ۰۹:۴۰ کد : ۵۲۱۹۴ فرهنگی تاپ خبر معرفی کتاب‌های منتشر شده
انتشارات جهاددانشگاهی استان اردبیل کتاب «پتانسیل‌های درمانی اگزوزوم در سرطان» با رویکردی به حوزه‌های علوم پایه و پزشکی به ویژه رشته‌های مرتبط با گروه‌های زیست‌شناسی، ژنتیک، بیوشیمی و پزشکی را منتشر کرد.
کتاب «پتانسیل‌های درمانی اگزوزوم در سرطان» منتشر شد

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی اردبیل؛ این کتاب توسط «نرگس رجب‌وند»، «مهدیه ضعیفی‌زاده» و«لیلا شاهی‌زاده» دانشجویان کارشناسی ارشد ژنتیک و پزشکی عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل، زیر نظر دکتر «محمد ضعیفی زاده» از اعضای هیأت علمی این دانشگاه، به رشته تحریر درآمده است.

سرطان یکی از مقوله‌هایی است که بشر امروزه بیش از پیش درگیر آن شده است. با پیشرفت‌های علمی بشر امروزه متاسفانه هنوز درمان قطعی برای این نوع بیماری یافت نشده است هرچند که تلاش دانشمندان در مهار نسبی نتیجه‌بخش بوده است. شیمی درمانی و استفاده از درمان‌های تهاجمی سرلوحه فعالیت‌های علمی متخصصین این زمینه علمی است. اما معمولاً به دلیل عدم انتقال هدفمند مواد مهارکننده و خسارت‌های آن به سلول‌های دیگر مشکل درمان را دو چندان کرده است. انتقال هدفمند دارو با استفاده از غشای سلول‌های سرطانی از یک طرف و نیز از رسپتورهای خاص به منظور مهار رشد و ایجاد آپوپتوز از طرف دیگر از اهداف تحقیقاتی دانشمندان این رشته است.

از مهمترین ویژگی‌های کتاب «پتانسیل‌های درمانی اگزوزوم در سرطان» این است که نگاه و دیدگاه درمانی اگزوزوم بیشتر مدنظر قرار گرفته چراکه، کتاب‌های پیشین، نقش اگزوزوم در ایجاد سرطان را بیان نموده‌اند اما در این کتاب، نگاه دوم یعنی استفاده از پتانسیل درمانی، هم حامل و هم محتویات طبیعی اگزوزوم را در کنترل سرطان مورد توجه واقع شده است.

این کتاب که با بررسی انواع اگزوزوم‌ها و مطالعات انجام شده توسط سایر دانشمندان در مهار و یا القای تومور به ابعاد مختلف استفاده از اگزوزوم‌ها در سرطان و درمان آن تالیف شده، به این نتیجه رسیده که مطالعه محتویات اگزوزوم‌ها در شرایط مختلف و نیز تاثیر آن در مهار سلول‌های سرطانی می‌تواند بعد مثبت و قابل استفاده از اگزوزوم‌ها به عنوان مهارکننده‌های زیستی را مورد توجه قرار دهد.

کتاب «پتانسیل‌های درمانی اگزوزوم درسرطان» 160 صفحه‌ای و در 137 فصل گردآوری شده که به قیمت 700000 ریال در دسترس علاقمندان قرار دارد.

 

کلید واژه ها: «پتانسیل‌های درمانی اگزوزوم در سرطان» انتشارات جهاد دانشگاهی استان اردبیل جهاددانشگاهی استان


نظر شما :