برای نخستین بار در استان اردبیل؛

مادر اردبیلی بعد از ۲۳ بار سقط مکرر جنین به کمک روش لنفوسیت تراپی در ناباروری قفقاز جهاددانشگاهی صاحب فرزند شد

۰۷ دی ۱۴۰۱ | ۱۳:۱۴ کد : ۵۲۱۰۲ پژوهشی تاپ خبر
رئیس جهاددانشگاهی اردبیل گفت: یک زوج اهل شهرستان گرمی استان اردبیل بعد از ۲۱ سال به کمک روش لنفوسیت تراپی در مرکز درمان ناباروری جهاددانشگاهی اردبیل صاحب فرزند شدند.
مادر اردبیلی بعد از ۲۳ بار سقط مکرر جنین به کمک روش لنفوسیت تراپی در ناباروری قفقاز جهاددانشگاهی صاحب فرزند شد

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان اردبیل؛ مهران اوچی اردبیلی، رئیس جهاددانشگاهی اردبیل تصریح کرد: بر روی یکی از مراجعین بالای 39 سال این مرکز که سابقه 23 بار سقط مکرر جنین  طی دوران 21 سال ازدواج داشت با هدف افزایش شانس بارداری به کمک متخصصین مرکز درمان ناباروری قفقاز جهاددانشگاهی درمان به روش لنفوسیت تراپی از ماهها قبل آغاز شده بود که اولین نوزاد به این روش در این مرکز کاملا سالم به دنیا آمد.

وی این موفقیت را برای نخستین بار در سطح استان عنوان کرد و ادامه داد: این روش درمانی شانس بارداری را در بیمارانی که با شکست‌های متوالی مواجه شده‌اند، افزایش می دهد .

رئیس جهاددانشگاهی اردبیل گفت: در طی حدود 10 سال فعالیت در زمینه درمان نازایی و ناباروری در مرکز درمان ناباروری قفقاز جهاددانشگاهی با عنایت خداوند باریتعالی درمان بیش از 2 هزار و 700 خانواده موفقیت آمیز بوده و بدین طریق امید به زندگی به این خانواده ها بازگشته است.

اوچی اردبیلی ادامه داد: از دو سال گذشته نیز این مرکز با بومی سازی تکنیک های جدید درمان نازایی از جمله prp تخمدان، prp رحم، لنفوسیت تراپی و ...سعی حل مشکلات موجود در حوزه سلامت باروری دارد.

دکتر مجید احمدی، متخصص ایمونولوژی و مجری لنفوسیت تراپی مرکز درمان ناباروری قفقاز جهاددانشگاهی اردبیل در این خصوص گفت: یک خانم که سابقه 23 بار سقط مکرر جنین خود به خودی در طی دوران 21 سال ازدواج داشته به کمک متخصصین جهاددانشگاهی و مرکز درمان ناباروری قفقاز و با روش لنفوسیت تراپی یک پسر بچه سالم به دنیا آورد.

وی افزود: این خانم 39 ساله در تمامی بارداری های گذشته که تمامی آنها به روش طبیعی بوده است، علیرغم دریافت درمان‌های مختلف دچار سقط مکرر جنین در ماه های ابتدایی بارداری می‌شد. اما در آخرین بارداری خویش تحت نظر متخصصین بخش ناباروری جهاددانشگاهی استان اردبیل و کادرهای اجرایی به روش لنفوسیت تراپی یک پسر سالم به اسم یاسین به دنیا آورد. یاسین هم اکنون 10 روزه است.

احمدی گفت: لنفوسیت تراپی یا Paternal leukocyte immunization   بیشتر برای بیمارانی که به علت شباهت HLA پدری و مادری توانایی تولید Blocking Ab. و یا APCA را ندارند استفاده می شود و میزان موفقیت آن حدودا 30 تا 70 درصد است.

سقط مکرر خودبه‌خودی یا عادتی شایع‌ترین عارضه بارداری است

این متخصص ایمونولوژی با بیان این که سقط مکرر خودبه‌خودی یا عادتی (RSA)، شایع‌ترین عارضه بارداری است و استرس و هزینه های قابل توجهی را بر زوج‌های طالب بچه‌ وارد می‌کند، افزود طبق تعریف سقط خود به خودی به 3 و یا بیشتر از 3 مورد ختم حاملگی پشت سر هم با سن جنینی کمتر از 20 هفتگی و یا با وزن جنینی کمتر از 500 میلی گرم اشاره دارد. طبق آمار مقالات معتبر 25-15 درصد خانم ها  تجربه سقط جنین دارند که در نزدیک به 10 درصد آنها سقط به صورت مکرر دیده می شود که البته در بعضی از نژادها به 15 درصد هم می‌رسد.

متخصص ایمونولوژی و مجری لنفوسیت تراپی مرکز درمان ناباروری قفقاز جهاددانشگاهی اردبیل، علل سقط راجعه خود به خودی را چند عاملی عنوان و تصریح کرد: علت این سقط ها به دو دسته عمده جنینی (اختلالات کروموزومی) و مادری تقسیم می‌شود که در مورد علل مادری سقط راجعه می‌توان به عوامل ایمونولوژیکی، اختلالات ژنتیکی، اختلالات انعقادی، نقص‌های اندومتریال و آناتومیک رحم، نارسایی سرویکس و یا دهانه رحم، عفونت‌ها و عوامل شیمیایی اشاره کرد.

دکتر احمدی با اشاره به این که در مواردی که دلیل خاصی برای سقط جنین شناسایی نمیشود عوامل ایمونولوژیک  نظیر اختلالات خود ایمنی مادر، اختلالات سلول های ایمنی مادری، اختلالات سیستم HLA   مادر و جنین، اختلالات گروه خونی، آنتی بادی ضد اسپرم و سایر عوامل ایمونولوژیک دخیل هستند، ادامه داد: در کل حدود نیمی از موارد سقط راجعه، غیرقابل توجیه می‌باشد که نقش علل ایمونولوژیک در این بین بیش از سایر علل مطرح می‌باشد.

این متخصص ایمونولوژی گفت: به دنبال لنفوسیت تراپی که طی آن لنفوسیت های خون پدری در شرایط کاملا استریل جدا شده و به مادر تزریق می شود، سیستم ایمنی مادر بر علیه HLA پدری تحریک شده و آنتی‌بادی تولید میکند که این آنتی‌بادی‌ها با اتصال به آنتی‌ژن پدری جنین، مانع اتصال آنتی بادی‌های سیتوتوکسیک به این آنتی‌ژن‌ها شده و همین طور با کاهش فعالیت سیتوتوکسیتی سلول‌های NK موجود در رحم باعث مهار سیستم ایمنی مادر بر علیه جنین شده و مانع از سقط جنین شود.

شکست مکرر لانه گزینی جنین (RIF)  یکی از مشکلات عمده

دکتر احمدی ادامه داد: شکست مکرر لانه گزینی جنین (RIF)  یکی از مشکلات عمده در سیکلهای IVF/ICSI است و با وجود پیشرفت های فراوانی که در روش های  درمان ناباروری و لقاح آزمایشگاهی به وجود آمده است، درصد قابل توجهی از زوج هایی که تحت روش های درمان ناباروری و لقاح آزمایشگاهی قرار می گیرند با شکست مواجه می شوند. دلایل متعددی به عنوان عامل شکست لانه گزینی مطرح می باشد که دلایل ایمونولوژیک در این مورد هم سهم به سزایی دارند.

این متخصص ایمونولوژی افزود: مطالعات ما نشان داده اند که سلول های ایمنی بدن مادر به ویژه سلول های کشنده طبیعی (NK cell) رحم در شکست لانه گزینی نقش موثری دارند. بنابراین می توان با روش های مختلف ایمونوتراپی به ویژه لنفوسیت تراپی میزان موفقیت سیکلهای IVF/ICSI را در بیمارانی که با شکست های متوالی لانه گزینی مواجه شده اند افزایش داد.

مجری لنفوسیت تراپی مرکز درمان ناباروری قفقاز جهاددانشگاهی اردبیل در انتها با اشاره به تولد نخستین نوزاد به کمک روش لنفوسیت تراپی در مرکز درمان قفقاز جهاددانشگاهی اردبیل، تصریح کرد: مرکز درمان ناباروری قفقاز جهاددانشگاهی واحد استان اردبیل جزو مراکز مجهز و برتر در زمینه ناباروری در سطح استان و شمالغرب کشور می باشد

کلید واژه ها: لنفوسیت تراپی مرکز درمان ناباروری قفقاز جهاد دانشگاهی اردبیل جهادانشگاهی اردبیل


نظر شما :