وبینار آموزشی کتاب، خانواده و سبک زندگی در جهاددانشگاهی استان اردبیل برگزار شد

۲۹ آبان ۱۴۰۰ | ۱۸:۳۱ کد : ۳۸۵۳۷ فرهنگی تاپ خبر
به مناسبت بیست و نهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران و با هدف ترویج فرهنگ کتابخوانی، وبینار آموزشی« کتاب، خانواده و سبک زندگی» به همت انتشارات جهاددانشگاهی استان اردبیل و با همکاری دستگاه های فرهنگی برگزار شد.
وبینار آموزشی کتاب، خانواده و سبک زندگی در جهاددانشگاهی استان اردبیل برگزار شد

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاه استان اردبیل، این وبینار با حضور 218 نفر از علاقمندان حوزه کتاب از دانشگاه ها، مراکز فرهنگی، دستگاه های اجرایی و ناشران در سامانه آموزش های مجازی جهادانشگاهی استان اردبیل برگزار شد که در آن به تبیین محورهای هفته کتاب به ویژه شعار« جای خالی را با کتاب خوب پرکنیم » پرداخته شد.

عضو هیات علمی دانشگاه فرهنگیان در این وبینار در سخنانی، به بیان نحوه شناسایی مؤلفه های مرتبط با الگوهای اسلامی - ایرانی سبک زندگی، تاثیرپذیری خانواده ها از طریق مطالعه کتاب، نقش کتاب در تقویت یا تغییر سبک زندگی و فرهنگ عامه و تاثیر کتاب در افزایش تجربه‌ های زندگی پرداخت.

 دکتر بهنام صحرانورد گفت: در دنیای امروز که از کتاب و کتابخوانی به عنوان یکی از شاخص‌های توسعه جوامع نام برده می‌شود، ضرورت دارد از ظرفیت کتابخانه‌های عمومی برای ترویج این فرهنگ به صورت ویژه استفاده شود تا ضمن انطباق با فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی نوین امکان بهره‌مندی مخاطبان نیز از کتاب‌های دیجیتال و صوتی و سایر ابزار در دسترس فراهم شود.

این مدرس دانشگاه با اشاره به اینکه کتاب دیرینه‌ترین رسانه است، تصریح کرد: تحلیل روند شکل‌گیری و توسعه رسانه‌ها حاکی از آن است که فناوری‌های جدید، موجب از بین رفتن کتاب نشده، بلکه به توسعه آن نیز کمک کرده اند.

صحرانورد یادآور شد: ترویج فرهنگ کتابخوانی، ارج نهادن به کتاب و برگزاری نمایشگاه کتاب، جشنواره‌های کتابخوانی، اهدای بن خرید کتاب به خانواده ها، افزایش تبلیغات و برنامه‌های ترویجی با موضوع مطالعه در رسانه‌ها موجب افزایش سرانه مطالعه و استقبال از کتاب خواهد شد.

وی با بیان اینکه یکی از عوامل توسعه یافتگی و ارتقای فرهنگ عمومی، افزایش آگاهی و دانایی است، اظهار کرد: بهره‌گیری از ظرفیت فضای مجازی فرصتی مناسب و راهبردی برای ترویج فرهنگ کتابخوانی و ارتقاء میزان سرانه مطالعه در جامعه بشمار می‌رود.

این مدرس دانشگاه، با اشاره به استفاده از ظرفیت‌های فضای مجازی برای ارتقاء سرانه مطالعه، تاکید کرد: تنوع منابع و عرضه آن در فضای مجازی با توجه به شرایط فعلی جامعه، فرصت مناسبی برای ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی در جامعه ایجاد خواهد کرد.

text to speech icon

کلید واژه ها: جهاد دانشگاهی استان اردبیل وبینار آموزشی کتاب


نظر شما :