به همت جهاددانشگاهی اردبیل و پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی جهاددانشگاهی؛

فاز اول کارخانه نشاسته صنعتی در اردبیل افتتاح می شود

۱۷ مهر ۱۴۰۰ | ۱۰:۰۹ کد : ۳۶۵۴۲ عمومی تاپ خبر
رئیس جهاد دانشگاهی استان اردبیل گفت: تا ۱۰ روز آینده فاز اول کارخانه نشاسته صنعتی با تلاش و پیگیری جهادگران جهاد دانشگاهی اردبیل راه‌اندازی می‌شود.
فاز اول کارخانه نشاسته صنعتی در اردبیل افتتاح می شود

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی استان اردبیل، مهران اوچی اردبیلی در گفتگو با ایسنا، اظهار کرد: در سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها با همکاری و پشتیبانی همه دستگاه‌ها و در یک رویکرد علمی و تحقیقاتی جهاد دانشگاهی موفق شد تا مجوز احداث کارخانه نشاسته‌های صنعتی را بگیرد تا از این محصول در صنعت نفت و .... استفاده شود.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه استان اردبیل سالانه 750 هزار تن سیب زمینی تولید می‌کند و قطب تولید این محصول به شمار می‌رود با هدف بهره‌برداری از سیب زمینی درجه دو و سه و دورریز که 250 هزار تن تخمین زده می شود سعی بر این است تا با هدف جلوگیری از فسادپذیری این محصول تولید فناورانه و صنعتی نشاسته از سیب زمینی مورد توجه قرار گیرد تا در صنعت نفت و به عنوان مبرد مته های حفاری مورد استفاده قرار گیرد.

رئیس جهاد دانشگاهی استان اردبیل افزود: در روزهای آینده فاز اول این کارخانه با ظرفیت 2 هزار تن تولید محصول به بهره برداری خواهد رسید تا در صنایع مرتبط مورد استفاده قرار گیرد.

  • میزان ناباروری در اردبیل 2 درصد بالاتر از میانگین کشوری است

اوچی اردبیلی به تشکیل جهاد دانشگاهی در سال 1359 به فرمان امام راحل اشاره کرد و گفت: در دهه اول انقلاب ماموریت جهاد دانشگاهی در حوزه فرهنگی تعریف شده بود تا با توجه به شرایط خاص آن مقطع فعالیت‌های فرهنگی در حوزه‌های مختلف زمینه رشد و بالندگی جامعه را در برون رفت از فضای حاکم در دانشگاه های آن دوره را تسریع بخشد که در همین راستا فعالیت خبرگزاری ایسنا، ایکنا، مرکز افکارسنجی ایسپا و سازمان دانشجویان و مرکز امام و انقلاب و ... فعالیت خود را آغاز کرد.

وی بیان کرد: در دهه دوم انقلاب ماموریت جهاد دانشگاهی در حوزه آموزش‌های مهارتی و همچنین پژوهش‌های کاربردی و فناورانه متمرکز شد که خروجی آن شکل‌گیری پژوهشگاه رویان و ده‌ها پژوهشکده، مراکز خدمات تخصصی فناور محور بود تا زمینه تحول اساسی در جامعه فراهم آید.

رئیس جهاد دانشگاهی واحد استان اردبیل تصریح کرد: در بخش پزشکی کار روی سلول‌های بنیادی و استفاده از آن در درمان بیماری‌های صعب‌العلاج و در بخش فنی مهندسی طراحی و ساخت دکل‌ و مته‌های حفاری جزو دستاوردهای جهاد دانشگاهی است و در کنار آن این مجموعه انقلابی در تولید داروهای گیاهی و نوترکیب ورود پیدا کرد.

اوچی اردبیلی گفت: در استان اردبیل جهاد دانشگاهی فعالیت خود را سال 1380 آغاز کرده و در این مدت در سه حوزه تحقیقاتی تلاش شد تا دستاوردهای قابل قبولی را در حوزه پژوهش فناوری با رویکرد تولید محصولات فناورانه شاهد باشیم.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه در استان اردبیل درصد ناباروری دو درصد بالاتر از میانگین کشوری است و به حدود 22 درصد می‌رسد تصمیم گرفته شد تا با همکاری پژوهشگاه‌ رویان شعبه‌ای از آن را در اردبیل راه‌اندازی شود.

رئیس جهاد دانشگاهی واحد استان اردبیل اظهار کرد: تاکنون با فعالیت این مرکز آمار درمان موفق آن با روش‌های نوین درمان ناباروری مانند IVF و ... دو هزار مورد رسیده است که بیش ۵۰ درصد نوزادن متولد شده‌اند و بقیه در حال گذراندن مراحل مختلف بارداری قرار دارند.

  • بازنگری در طرح جامع گردشگری استان

اوچی اردبیلی در بخش دیگری از سخنان خود به فعالیت‌های این نهاد انقلابی در حوزه گردشگری اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه اردبیل ظرفیت‌های متنوعی در گردشگری طبیعی، تاریخی، عشایری، ورزشی و ... دارد ما ماموریت یافتیم تا طرح جامع گردشگری استان را با افق بیست ساله بازنگری کنیم.

وی ورود جهاد دانشگاهی را به مدیریت کشت وتولید گیاهان دارویی و شفابخش یادآور شد و بیان کرد: با توجه به تنوع اقلیم مناسب در اردبیل و شناسایی 350 گونه گیاه دارویی که اغلب منحصربفرد و مفید هستند جهاد دانشگاهی استان اردبیل با اخذ مجوز وزارت بهداشت اقدام به راه‌اندازی مرکز رشد فناوری فرآورده‌های گیاهان دارویی کرد که تاکنون دو محصول از وزارت بهداشت مجوز تجاری‌سازی گرفته است.

رئیس جهاد دانشگاهی واحد استان اردبیل به فعالیت ۱۹ واحد فناور را با 34 ایده فناورانه اشاره و بیان کرد: دو شرکت فناور این مرکز موفق به کسب مجوز دانش بنیان شده و تلاش بر این است تا محصولات بیشتری را وارد بازار کنند.

اوچی اردبیلی همچنین فعالیت‌های حوزه آموزشی جهاد دانشگاهی را یادآور شد و گفت: طرح‌های متعددی دراین حوزه اجرا شده و در حال حاضر نیز آموزش سربازان نیروهای مسلح و همچنین آموزش غیرحضوری کارکنان در دستور کار این نهاد است.

  • هدایت اشتغال دو هزار نفر در حوزه مشاغل خانگی

وی خاطرنشان کرد: استان اردبیل طرح ملی توسعه مشاغل خانگی را به صورت موفق در حال اجرا دارد که بر اساس سهمیه ابلاغی به استان در قالب این طرح دو هزار فرصت شغلی ایجاد خواهد شد.

رئیس جهاد دانشگاهی واحد استان اردبیل افزود: در مراحل اولیه شناسایی اولویت‌ها، ثبت نام از متقاضیان و استعدادسنجی آنها در 13 رشته نظیر چرم‌دوزی، قالیبافی، کشت گیاهان دارویی، زعفران، انیمیشن، ویراستاری و ... آغاز شد تا این طرح به شکل مناسب به سرانجام برسد.

اوچی اردبیلی از ثبت نام سه هزار و 200 متقاضی در قالب این طرح خبر داد و بیان کرد: بعد از انجام مراحل استعدادسنجی و ارزیابی، 2 هزار و 900 متقاضی نهایی برای بهره‌مندی از خدمات این طرح به تائید رسیدند تا در مرحله اول 8 ساعت مشاوره و مرحله بعد 16 ساعت آموزش عمومی و تخصصی بهره‌مند گردند.

وی گفت: در قالب این طرح 60 پیشران در استان شناسایی شد به طوی که عرضه محصولات در قالب سه مکان بازار به صورت اینترنتی انجام شده تا دغدغه‌ای از بابت فروش آن را نداشته باشند.

رئیس جهاد دانشگاهی واحد استان اردبیل اضافه کرد: در این زمینه 400 نفر از متقاضیان، کار اتصال به بازار و عرضه محصولات خود را از طریق پیشران در قالب مکان بازارهای اینترنتی انجام می‌دهند که در این ارتباط اپلیکیشنی به همت جهاد دانشگاهی تحت عنوان کاربن تهیه شده تا در عرضه و فروش آنلاین محصول مشکلی به وجود نیاید

اوچی اردبیلی اظهار کرد: بعد از فروکش کردن بیماری کرونا امیدواریم علاوه بر فروشگاه‌های اینترنتی با ایجاد نمایشگاه دائمی و موقت عرضه محصولات شتاب بیشتری به خود بگیرد.

وی در مورد پرداخت تسهیلات به این متقاضیان نیز گفت: بیشترین حمایت از این طرح ها از طریق پیشران‌ها انجام می‌گیرد ولی باز برای مساعدت به متقاضیان با همکاری اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار است به متقاضیان تسهیلاتی نیز پرداخت شود.


نظر شما :