به همت مرکز نوآوری و شتاب‌دهی جهاددانشگاهی استان؛

رویداد «صندلی تجربه در حوزه گیاهان دارویی» در اردبیل برگزار شد

۱۰ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۳:۵۳ کد : ۳۵۶۰۸ آموزشی تجاری سازی و اشتغال تاپ خبر
به همت مرکز نوآوری و شتاب‌دهی جهاددانشگاهی استان اردبیل رویداد «صندلی تجربه» در حوزه گیاهان دارویی به صورت مجازی برگزار شد.
رویداد «صندلی تجربه در حوزه گیاهان دارویی» در اردبیل برگزار شد

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی استان اردبیل، در این رویداد که از مجموعه برنامه‌های شتابدهی کسب و کارهای فناورانه جوانان و مجموعه رویدادهای جهاددانشگاهی اجرا شد، دکترای گیاهان دارویی و ادویه‌ای گفت: گیاهان از بدو زندگی بشری جزء لاینفکی از زندگی انسان بوده و گیاهان دارویی به عنوان تامین کننده سلامت بشر بعضا تا مرحله قداست هم پیش رفته است.

دکتر مجتبی فتحی اظهار داشت: در برهه‌ای از زمان انسان مغرور از به اصطلاح دانش مدتی از این گیاهان غافل شد اما نقص و عوارض مولکول‌های ساخت بشر باعث شد انسان با دید باز و از زاویه مولکولی به آن توجهی دوباره کند.

وی افزود: حکمای گذشته بدون داشتن دانش مولکولی در عرصه تجربه و از طریق آزمون و خطا و هزینه‌های سنگین خواص گیاهان را فهمیده و تجربه کرده بودند لیکن دانش مولکولی افق وسیعی از خواص گیاهان را در مقابل دیدگان بشر گشود.

فتحی تصریح کرد: با نگاه علمی به گیاهان دارویی و درک مکانیسم مولکولی تاثیر آن‌ها در درمان بیماری‌ها و حفظ سلامت و بهداشت و به تبع آن اقبال بیش از پیش مردم به این گیاهان و فرآورده‌های طبیعی، شرکت‌های تولیدی وارد عرصه شدند و در محصولات خود از مواد موثره گیاهان استفاده کردند.

این فعال حوزه گیاهان دارویی ادامه داد: با ورود فرآورده‌های طبیعی به عرصه، کازمتیک صنعت آرایشی و بهداشتی وارد عرصه نوینی گردید و امروزه کمتر محصولی در بازار دیده می‌شود که در تبلیغ و بروشور آن از وجود و استفاده از مواد گیاهی اشاره نشده باشد.

وی افزود: اقبال مردم و شرکت‌ها از گیاهان دارویی مخصوصا پس از بیماری های نوظهور و نوپدیدی مثل کرونا، انواع سرطان‌، کبد چرب و ناباروری، آن را به یک صنعت با گردش مالی بالایی تبدیل کرده است.

فتحی با بیان اینکه اگر ما فعالان عرصه تولید و فرآوری زمانی برای فروش محصول تولیدی خود در مضیقه بودیم، گفت: امروز بازار گیاهان دارویی پر رونق‌تر از سابق است و تولید کنندگان با دلگرمی بیشتری در حال تولید هستند.

وی خاطرنشان کرد: مشکل عمده ما اکنون خام‌فروشی هست و با خام فروشی گیاهان دارویی، ارزش افزوده زیادی را که می‌توان از  طریق تبدیل آن‌ها به فرآورده‌های بازار پسند به دست آورد از دست می‌دهیم.

دکترای گیاهان دارویی و ادویه‌ای بیان کرد: صنعت‌هایی چون کشت و پرورش گیاهان دارویی، برداشت یا جمع‌آوری علمی و پایدار گیاهان دارویی، خشک کردن و فرآوری، عصاره‌گیری، اسانس‌گیری، فرمولاسیون داروهای گیاهی، تولید مکمل‌های طبیعی و عطرسازی از گیاهان دارویی عرصه‌هایی هستند که زمینه کاری خوبی دارند و ما آماده هستیم تجربیات خود در این زمینه در اختیار جوانان علاقه‌مند قرار دهیم.

وی افزود: تکثیر گیاهان دارویی از طریق کشت بافت، قلمه زدن، بذر و تولید نهال آن‌ها از موقعیت‌های دیگر شغلی در گیاهان دارویی است که امکان انتقال تجربه و آموزش عملی علاقه‌مندان وجود دارد.

فتحی در پایان اذعان داشت: ما در منطقه بعضی از مزیت‌های نسبی را داریم که بسیار ظریف هستند به عنوان مثال در تولید مریم گلی و افسنطین مقدار ماده موثره توجون به دلیل سمی بودن حیاتی است و گیاهانی که در منطقه ما کاشته می‌شوند حداقل توجون را تولید می‌کنند و این از نظر تبلیغ و بازاریابی مهم است.

در ادامه این رویداد شرکت کنندگان به بیان نقطه نظرات و سئوالات خود پرداختند و مدرس رویداد پاسخ‌های مطلوبی ارائه کرد.

text to speech icon

نظر شما :