در کارگاه آموزشی "کرونا و اخلاق پزشکی" در اردبیل عنوان شد:

سهل‌انگاری انتقال دهنده ویروس کرونا در رعایت دستورالعمل بهداشتی معصیت است

۲۰ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۵:۱۲ کد : ۳۴۸۳۵ پژوهشی تجاری سازی و اشتغال تاپ خبر
به همت مرکز رشد و معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی استان اردبیل، کارگاه آموزشی "کرونا و اخلاق پزشکی" به صورت حضوری و مجازی ۲۰ مرداد ماه ۱۴۰۰ برگزار شد.
سهل‌انگاری انتقال دهنده ویروس کرونا در رعایت دستورالعمل بهداشتی معصیت است

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی استان اردبیل، در این کارگاه آموزشی عضو هیئت علمی دانشکده طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان اینکه انتقال دهنده کرونا در صورت سهل‌انگاری در رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی معصیت می‌کند، اضافه کرد: این فرد به خاطر قصور در پیشگیری از شیوع ویروس، باید تمام خسارت وارده فردی را که ویروس به او منتقل شده، جبران کند.

دکتر محمدرضا رجب‌نژاد گفت: همچنین اگر پرستار و پزشک و به طور کلی کادر درمانی در معالجه بیمار کرونایی کوتاهی کند و با کم کاری خود موجب وارد کردن خسارت جانی و مالی به بیمار شوند باید جبران نماید.

وی احتکار مواد دارویی و بهداشتی مورد نیاز در درمان و پیشگیری از ویروس کرونا را حرام دانست و تصریح کرد: در مواردی که احتکار، جان آحاد جامعه و نفوس مسلمین را در معرض خطر و آسیب جدی قرار می‌دهد، چه بسا درصورت تلف ناشی از آن، عنوان محاربه و افساد فی‌الارض از طریق احتکار به خاطر تسبیب در اهلاک جان مسلمانان صدق کند.

این مدرس دانشگاه با بیان اینکه مجموعه علوم پزشکی، دانشمندان و مسئولان کشور باید در همه حال برای رویارویی با مسائلی چون شیوع ویروس کرونا آمادگی داشته باشند، اضافه کرد: مجهز شدن به علم روز و فراهم کردن زیرساخت‌های لازم برای هر جامعه‌ای جهت پیشگیری از بحران ضرورت دارد.

رجب نژاد با اشاره به اینکه دانشمندان علم پزشکی و مسوولان کشور را باید برای روزهای سخت تجهیز کنند، ادامه داد: ساخت واکسن، تولید دارو و تجهیزات مورد نیاز، واجب شرعی، ملی، عقلی و وظیفه قطعی اخلاق پزشکی و رفع همه نیازهای جامعه اسلامی برای آحاد جامعه، نخبگان مراکز علمی و دانشگاهی و مسئولان، واجب شرعی و در مسائل پزشکی واجب کفایی است و هرگونه تساهل و کوتاهی در انجام وظیفه، حرام شرعی، عقلی و وجدانی است.

وی با بیان اینکه هیچ موجودی در جهان مستقل نیست، گفت: توجه به این نکته مهم در مواجهه با ویروس کرونا بسیار مهم است و از آنجا که همه موجودات نظام هستی تحت امر الهی است ویروس کرونا هم با همه خطرات و زیانش، چه ساخته دست بشر و به نوعی جنگ بیولوژیک باشد و یا طبیعی شکل گرفته باشد، یک موجود جنبنده مانند سایر مخلوقات خدا است.

عضو هیئت علمی دانشکده طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی ایران افزود: می‌بایست به هر پدیده در نظام هستی، جامع و همه جانبه نگاه شود. «ما اکثر العبر و اقلّ الاعتبار» عبرت‌ها در نظام هستی فراوانند، اما عبرت گیرنده‌ها اندک هستند.

رجب‌نژاد به نقش بی‌بدیل گروه‌های جهادی و بسیج مردمی در مبارزه با کرونا در ایران اشاره و آن را آیت الهی معرفی کرد و ادامه داد: اصل اولیه در تعامل با همه سازمان‌های بین‌المللی از جمله سازمان بهداشت جهانی، اصل شک و تردید و عدم اعتماد است. این به معنای عدم ارتباط با سازمان‌های بین‌المللی نیست، بلکه توجه جدی به این است که همه این سازمان‌ها به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم، تحت امر استکبار جهانی هستند.

وی یادآور شد: شایسته ملت ایران نیست، برخی کورکورانه و چشم بسته از این سازمان‌ها تبعیت می‌کنند. به عنوان نمونه چهار داروی توصیه شده سازمان بهداشت جهانی بر روی 3 هزار بیمار کرونایی ایرانی که نتایج مثبت آن به اثبات نرسیده بود، مورد آزمایش قرار گیرد. این اقدام هم خلاف اخلاق پزشکی است و چه بسا سبب ضمان هم گردد زیرا بعدها مسئولان ستاد ملی کرونا اعلام داشتند که این داروها، نتایج  و اثر مثبت ندارد و عوارض منفی هم دارد.

این مدرس دانشگاه با بیان اینکه درمان بیماران یا پرستاری از آنان در شرایط اضطرار، تبدیل به واجب کفایی و گاه واجب عینی می‌شود، اضافه کرد: پزشکان، پرستاران و کادر درمانی به اقتضای تخصص خود به راهکارهای ایمنی و بهداشت، بهتر از عموم مردم آگاهند.

رجب نژاد، حفظ جان مسلمان را واجب کفایی و خدمت رسانی به بیماران را از بهترین اعمال صالح دانست و تصریح کرد: فعالیت در عرصه مبارزه با این ویروس که رابطه مستقیمی با آرامش و امنیت مردم دارد نوعی عبادت است و حاضران در این صحنه، علاوه بر اینکه اجر معنوی و اخروی دارند باید تکریم شوند. در روایات آمده یک شب نگهداری از کسی که تب کرده چه میزان پاداش الهی دارد و اگر کسی از کادر درمان بیمارستان‌ها در راه خدمت‌ رسانی به بیماران مبتلا به کرونا از دنیا برود، ان شاالله پاداش عظیم شهدا را خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: جهاد، صرفا به معنای جنگ و مقاتله در صحنه نبرد با دشمن خارجی نیست، بلکه معنای عام‌تری دارد. جهادگران عرصه سلامت و جان باختگان در راه حفظ جان مردم و کسانی که جان خود را برا دفع و رفع خطراتی که جوامع بشری را تهدید می‌کند، تقدیم می‌کنند ان‌شاءالله شهید هستند.

عضو هیات علمی دانشکده طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی ایران، جهاد دانشگاهی را معبد جهادگران عنوان کرد و با اشاره به اینکه باید با وضو در  این مکان مقدس خدمت و ساخت تمدن نوین اسلامی حاضر شوند، خاطرنشان کرد: همه افراد باید در انجام وظیفه خود همت نمایند و طوری رفتار کنند که بعد از مرگ حسرت انجام دادن کاری بر دل‌شان نماند.

رجب‌نژاد از وارد کردن واکسن‌های آمریکایی و انگلیسی از سوی برخی مسئولان، علی‌رغم دستور صریح ممنوعیت ورود آن به ایران از سوی امام جامعه انتقاد و آن را خلاف اخلاق پزشکی و شرع و قانون اعلام کرد.

وی در پایان بیان کرد: به نظر می‌رسد، استکبار جهانی در موضوع کرونا، نقشه‌هایی بدتر از جنگ جهانی اول و دوم در سر دارد و احتمال جنگ بیولوژیک بودن آن وجود دارد. به موضوع کرونا دو نوع می‌توان نگاه کرد: یک بیماری صرف مانند سایر بیماری ها و نوع دیگر آن، یک جنگ بیولوژیک است. اگر فرضیه دوم صادق باشد، نوع رفتار و مبارزه با کرونا و نیز اعضای ستاد ملی کرونا نیز می بایست متفاوت می‌شد.

رجب‌نژاد با بیان اینکه تک صدایی در موضوع کرونا از سوی ستاد ملی کرونا و نیز رسانه ملی شکل گرفت، ادامه داد: با این کار متاسفانه بسیاری از توانمندی‌های ملت ایران در مبارزه با کرونا مغفول ماند و از ظرفیت‌های بی‌مانند ملت ایران که داعیه‌دار ساخت تمدن نوین اسلامی است، آن گونه که شایسته امت و امام بود، استفاده نشد.


نظر شما :