در وبینار آموزشی«جایگاه فرآورده های گیاهان دارویی در بیماری های ویروسی» مطرح شد:

استفاده از فرآورده های گیاهان دارویی در درمان بیماری ها  باید منطقی باشد

۰۸ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۳:۳۲ کد : ۲۷۴۷۷ تجاری سازی و اشتغال تاپ خبر
به همت مرکز رشد فناوری فرآورده های گیاهان دارویی جهاددانشگاهی استان اردبیل وبینار تخصصی - آموزشی« جایگاه فرآورده های گیاهان دارویی در بیماری های ویروسی جدید» به صورت مجازی و به مدت ۸ ساعت برگزار شد.
استفاده از فرآورده های گیاهان دارویی در درمان بیماری ها  باید منطقی باشد

 

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان اردبیل، در این وبینار  با بررسی چالش ها و فرصت های موجود، به معرفی گیاهان دارویی موثر بر علایم کرونا و بررسی اثرات مثبت و عوارض آن ها بر بدن مطابق با مقالات و منابع علمی معتبر و همچنین بررسی داروهای شیمیایی در مقایسه با گیاهان دارویی پرداخته شد.

مخترع و فناور حوزه گیاهان دارویی در این کارگاه با اشاره به جایگاه ویژه فرآورده های گیاهان دارویی گفت: شرایط کرونایی جهان و کشورمان، توجه به استفاده از داروهای مختلف و به ویژه فرآورده های گیاهان دارویی را افزایش داد اما لازم است این موضوع به صورت جدی شفاف سازی گردد. 

سعید ناصری اظهار داشت: شناخت توانایی های گیاهان دارویی در کنترل علایم بیماری کرونا، شناخت عوارض در مصرف بی رویه گیاهان دارویی، مقایسه تاثیرات و شباهت های تاثیری گیاهان دارویی و داروهای شیمایی و دید جدید نسبت به گیاهان دارویی و کاربردهای آن ها در دوران همه گیری ویروسی موارد قابل توجهی بود که در این وبینار مورد بحث قرار گرفت.

وی اذعان داشت: در این کارگاه مقدماتی در مورد بیماری های ویروسی با محوریت بیماری ویروس کرونا و علایم و نشانه های آن در انسان بیان و به داروشناسیِ داروهای سنتتیک که در بحث کووید-۱۹ مهم هستند و به عنوان پروتکل درمانی در کشورها و از جمله ایران استفاده می شوند یا در مرحله کارآزمایی بالینی هستند، پرداخته شد.

این مدرس دانشگاه خاطرنشان کرد: بررسی خواص گیاهان مختلف که خاصیت های مختلف ضدالتهابی، آنتی اکسیدانی، افزایش دهنده سیستم ایمنی بدن، موثر بر مشکلات ریوی داشته و می توانند برخی علایم بیماری ویروس کرونا را بهبود ببخشند از موارد مهمی بود که مورد توجه شرکت کنندگان قرار گرفت.

ناصری گفت: با توجه به خاصیت برخی گیاهان دارویی که بررسی شد، می بینیم پتانسیل فراوانی را در بهبود برخی علایم بیماری کرونا دارند که اگر بصورت منطقی و استاندارد فرآوری شوند و از نظر بالینی مورد تایید واقع شوند، می توانند در کنار داروهای سنتتیک و شیمیایی مورد استفاده قرار گیرند . چرا که اکثرا این گیاهان هر یک  دارای برخی خواص از جمله آنتی اکسیدانی و ضد التهابی و افزایش دهنده سیستم ایمنی بدن و موثر بودن بر سیستم دستگاه تنفس هستند که در علایم بیماری کرونا حائز اهمیت است.

وی با بیان اینکه کشورهای زیادی در اروپا و آسیا و حتی آمریکا از فرآورده های گیاهان دارویی که باعث افزایش سیستم ایمنی می شوند استفاده می کنند و در موضوع کرونا هم در پروتکل های درمانی خود از گیاهان دارویی بهره می برند، اظهار داشت: چین با بیش از یک میلیارد جمعیت توانسته به کمک طب سنتی و گیاهان دارویی تا حد زیادی مشکلات مربوطه را کاهش دهد.

ناصری در پایان اذعان داشت: با توجه به پتانسیل های بالقوه در گیاهان دارویی و فرآورده های آن که به طور منطقی و استاندارد آماده سازی می شوند، می توان امیدوار بود که در کنار داروهای سنتتیک توان ایفای نقش موثر را خواهند داشت.


نظر شما :