مدیرعامل شرکت بن یاخته‌های رویان:

بانک سلول‌های بنیادی خون بند ناف ظرفیت ارزشمندی برای کشور است

۲۶ تیر ۱۳۹۹ | ۱۱:۴۸ کد : ۲۰۲۶۸ پژوهشی تاپ خبر
مدیرعامل شرکت بن یاخته‌های رویان گفت: سالانه بیش از ۲۰ هزار نمونه در بانک سلول های بنیادی خون بند ناف ذخیره سازی می‌شود که این روند رو به رشد است.
بانک سلول‌های بنیادی خون بند ناف ظرفیت ارزشمندی برای کشور است

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان اردبیل، مرتضی ضرابی  عصر روز گذشته در نشست خبری با اصحاب رسانه شهرستان مشگین شهر با بیان این مطلب افزود: ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی خون بند ناف نوزادان در ایران از سال ۱۳۸۴ آغاز شده و در حال حاضر بزرگترین بانک نگهداری سلول‌های بنیادی خون بند ناف در خاورمیانه است.

وی  اظهار کرد: با فعالیت ۳۱ نمایندگی در کشور و دو دفتر نمایندگی در کشورهای عراق و عمان،  تاکنون ۱۲۸ هزار نمونه خون بند ناف در بانک خصوصی و پنج هزار نمونه در بانک عمومی بانک خون بند ناف رویان ذخیره شده است.

مدیرعامل شرکت بن یاخته های رویان ادامه داد: علاوه بر نمونه های ذخیره شده از داخل کشور نمونه هایی از کشورهای ترکیه، رومانی، عراق، عمان، امارات متحده عربی و انگلستان نیز در این بانک ذخیره سازی شده است که این امر ،اعتماد به ظرفیت بالای بانک خون سلول های بنیادی خون بند ناف رویان را نشان می‌دهد.

ضرابی، روند ذخیره سازی سلول‌های بنیادی خون بند ناف در کشور را رو به رشد خواند و اضافه کرد: ایران جزو پنج کشور برتر در تهیه، ذخیره‌سازی و استفاده از سلول‌های بنیادی خون بند ناف نوزاد در جهان به شمار می‌رود.

وی تصریح کرد: دفتر نمایندگی بانک سلول‌های بنیادی خون بند ناف جهاددانشگاهی استان اردبیل از دفاتر فعال این بانک در کشور است که توانسته از سال 1387 تاکنون یک هزار نمونه خون بند ناف را از استان اردبیل با رعایت استانداردها و ارائه خدمات مناسب، جمع آوری و در بانک خون خصوصی ذخیره سازی کند.

مدیرعامل شرکت بن یاخته های رویان عملکرد این دفتر را مناسب و رضایت بخش عنوان و اضافه  کرد: با توجه به ظرفیت بالای اردبیل می‌توان میزان ذخیره سازی سلول های بنیادی را در این  استان را افزایش داد.

ضرابی با بیان اینکه در دنیا توجه ویژه ای به ذخیره سازی سلول های های بنیادی خون بند ناف می‌شود، یادآورشد: سلول‌های بنیادی خون بند ناف نوزادان ظرفیت درمان بیش از ۸۰ بیماری به خصوص بیماری‌های خونی و غیر خونی از جمله تالاسمی، سرطان‌های خون، نقص سیستم ایمنی و کم‌خونی‌های مادرزادی را دارد و به عنوان یک پتانسیل ارزشمند در درمان بیماری ها با حساب می آید.

وی ادامه داد:  در حال حاضر بیش از ۴۰۰ کارآزمایی بالینی با استفاده از سلول‌های بنیادی برای درمان بیماری‌ها در حال انجام است که این امر نشان از روند رو به رشد فعالیت در حوزه سلول درمانی دارد.

ضرابی مدت زمان نگهداری سلول های بنیادی خون بند ناف را بیش از 25 سال عنوان و تصریح کرد: با انجام کارآزمایی‌های بالینی، توسعه محصولات و ارائه خدمات در حوزه ذخیره‌سازی سلول های بنیادی می توان صادرات محصولات سلولی را گسترش داد و باعث ارزآوری به کشور شد.

مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته های رویان با اشاره به انجام تحقیقات برای بهره‌مندی از ضمائم زایمانی از جمله بافت بندناف، پرده آمنیوتیک و مایع آمنیوتیک جنینی در درمان بیماری ها، خاطرنشان کرد: پرده آمنیوتیک به عنوان پانسمان برای سوختگی یا زخم‌های دیابتی و مایع جنینی نیز به عنوان درمانی برای صدمات غضروفی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

وی به نقش سلول های بنیادی در کاهش اثرات بیماری کرونا اشاره و  اضافه کرد: در پی شیوع بیماری کرونا، پژوهشگاه رویان اقدام به تحقیقات و سلول تراپی با استفاده از سلول های بنیادی کرد که دستاوردهای دانش سلول‌های بنیادی خون بند ناف در فاز اول تحقیقات نشان داد که این امر در تعدیل سیستم ایمنی بدن و ترمیم آسیب‌های این بیماری منحوس موثر است.

شعبه جهاددانشگاهی در شهرستان مشگین‌شهر راه اندازی شود

در این نشست رئیس جهادانشگاهی استان اردبیل با بیان اینکه هدف از برگزاری این نشست، اطلاع رسانی و آگاهی بخشی در خصوص ذخیره سازی سلول‌های بنیادی خون بند ناف است، تصریح کرد: در شهرستان مشگین شهر نمایندگانی از سوی دفتر نمایندگی بانک سلول‌های بنیادی خون بند ناف جهاددانشگاهی اردبیل در بیمارستان این شهرستان مستقر شده اند تا میزان ذخیره سازی و استفاده از ظرفیت این سلول ها در استان افزایش یابد.

مهران اوچی اردبیلی یادآور شد: در حال حاضر متولی ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی خون بند ناف در استان اردبیل، جهاددانشگاهی است که توانسته حدود یک هزار نمونه خون را مطابق استانداردهای موجود در بانک خون خصوصی جمع آوری و ذخیره سازی کند.

وی خواستار همکاری متولیان امر در جهت راه اندازی شعبه جهاددانشگاهی در شهرستان مشگین‌شهر شد، افزود: این نهاد می‌تواند در توسعه شهرستان موثر واقع شود و بسیاری از نیاز های این استان را در حوزه های مختلف رفع نماید.

رئیس جهاددانشگاهی استان اردبیل با اشاره به قرارداد همکاری جهاددانشگاهی با دانشگاه علوم پزشکی استان و بیمه برکت برای تحت پوشش قرار دادن درمان زوجین نابارور روستایی اشاره و تصریح کرد: در سال های ۱۳۹۶، ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ به ترتیب ۹۶، ۵۲۴ و ۱۱۲۸ نفر از طرح حمایت مالی از زوجین نابارور  مرکز درمان ناباروری جهاددانشگاهی اردبیل بهره مند شده اند.

اوچی اردبیلی اظهار کرد: طبق تفاهم نامه همکاری جهاددانشگاهی استان اردبیل با اداره کل کمیته امداد امام خمینی(ره)، زوجین معرفی شده از سوی جهاددانشگاهی می توانند از تسهیلات کم بهره استفاده کنند‌.

وی از استقرار نمایندگان بانک خون بند ناف رویان  در بیمارستان های آرتا و قائم اردبیل جهت آگاه سازی و اطلاع رسانی به زوجین جهت ذخیره سازی خون بند ناف نوزادان خود در بانک خون بند ناف کشور خبر داد.

در ابتدای این نشست رئیس بیمارستان ولیعصر(عج) مشگین شهر ضمن اعلام آمادگی برای  همکاری جهت توسعه فعالیت های بهداشتی درمانی جهاددانشگاهی در این شهرستان گفت: جهاددانشگاهی یک‌نهاد علمی و پژوهشی معتبر در سطح کشور است که توانسته در حوزه پرشکی و درمانی خدمات ارزنده ای ارائه نماید.

ایرج ذاکری افزود: ذخیره سلول های بنیادی خون بند ناف به عنوان کاری ارزشمند می تواند در کاهش دغدغه خانواده ها نقش بسزایی ایفا نماید .

در پایان این مراسم از اصحاب  قلم و مطبوعات شهرستان با اهدای لوح تقدیر و هدیه از سوی جهاددانشگاهی استان اردبیل تجلیل شد.

 


نظر شما :