مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته های رویان:

استفاده سلول‌های بنیادی خون بند ناف در ترمیم آسیب‌های بیماری کووید ۱۹ موثر است

۲۵ تیر ۱۳۹۹ | ۱۱:۴۱ کد : ۲۰۲۳۴ پژوهشی تاپ خبر
مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته های رویان گفت: دستاوردهای دانش سلول‌های بنیادی خون بند ناف رویان در فاز اول تحقیقات نشان می دهد که سلول درمانی می‌تواند در تعدیل سیستم ایمنی بدن و ترمیم آسیب‌های بیماری کووید ۱۹ موثر واقع می‎شود.
استفاده سلول‌های بنیادی خون بند ناف در ترمیم آسیب‌های بیماری کووید ۱۹ موثر است

به گزارش روابط عمومی جهادانشگاهی استان اردبیل، مرتضی ضرابی چهارشنبه 25 تیرماه در برنامه «تزه گون» سیمای مرکز اردبیل، با بیان این مطلب اظهار کرد: دانش سلول‌های بنیادی یکی از دستاوردهای بسیار مهم پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی در کشور محسوب می‌شود که دستاوردهای خوبی را در این زمینه داشته است به نحوی که کشور را در زمره ده کشور برتر در حوزه دانش سلول‌های بنیادی قرار داده است.

وی به روند روبه رشد ذخیره‌سازی خون بند ناف در کشور اشاره کرد و گفت:  در حال حاضر بیش از یک صد و 30 هزار نمونه خون بندناف در بانک خون بندناف رویان ذخیره شده که بزرگترین ظرفیت در خاورمیانه  به حساب می‌آید و روند ذخیره‌سازی با قوت ادامه دارد.

مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان با بیان اینکه سلول‌های بنیادی، مادر تمام سلول‌ها و بافتهای بدن است،  یادآور شد: به کسانی که در آستانه تولد فرزند هستند توصیه می شود برای اینکه یک ظرفیت سلولی مناسب برای درمان بیماری‌ها داشته باشند نسبت به ذخیره سازی سلول های بنیادی خون بند ناف فرزند خود اقدام کنند.

ضرابی با بیان اینکه در محیط آزمایشگاه می‌توان سلول‌های بنیادی را به سایر سلول‌های سایر اعضای بدن تمایز داد، تصریح کرد: یکی از منابع ارزشمند و غنی سلول های بنیادی خون بند ناف است که می تواند در زمان تولد نوزاد ذخیره سازی و درمان بسیاری از بیماری ها موثر واقع شود.

وی خاطرنشان کرد: کسانی که ریز فاکتور‌های بیماری‌های ارثی، خونی و ژنتیکی دارند می‌توانند با بهره‌مندی و ذخیره سازی این سلول های بنیادی آن را درمان کنند.

مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان با بیان اینکه هر چه میزان ذخیره‌سازی خون بند ناف رویان افزایش یابد، شانس تامین نمونه خون مناسب برای درمان سایر افراد دیگر نیز بالا می رود، افزود: در حال حاضر متولی ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی خون بند ناف در استان اردبیل، جهاددانشگاهی است که توانسته حدود یک هزار نمونه خون را مطابق استانداردهای موجود در بانک خون خصوصی جمع آوری و ذخیره سازی کند.

ضرابی با بیان اینکه‌ ظرفیت‌های خوبی در جهاددانشگاهی استان اردبیل به ویژه در حوزه سلامت و پزشکی وجود دارد، ادامه داد: با توجه به اینکه ناباروری از مشکلات جدی در بین زوجین است اقدامات موثر درمانی جهاددانشگاهی استان اردبیل در این حوزه توانسته است امید، شادی و نشاط را در بین این زوج‌ها افزایش دهد.

وی با اشاره به اینکه سبقه جهاددانشگاهی نشان می‌دهد که با ورود خود در حوزه‌های مورد نیاز توانسته در رفع موانع توسعه نقش موثری ایفا کند، خاطرنشان کرد: جهادانشگاهی استان اردبیل با توسعه حوزه گردشگری سلامت در استان اردبیل می‌تواند نقش موثری را در جذب گردشگر از سایر کشورها ایفا کند.


نظر شما :