برگزاری کارگاه آموزشی تدبر در قرآن کریم در جهاددانشگاهی اردبیل/ ایمان باید در اعتقادات قلبى وجود داشته باشد

۰۱ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۵:۰۶ کد : ۸۰۹۹ فرهنگی
به مناسبت ماه مبارک رمضان، دومین جلسه کارگاه آموزشی "تدبر در قرآن کریم" روز چهارشنبه در نماز خانه جهاددانشگاهی استان اردبیل برگزار شد.
برگزاری کارگاه آموزشی تدبر در قرآن کریم در جهاددانشگاهی اردبیل/ ایمان باید در اعتقادات قلبى وجود داشته باشد

  به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان اردبیل، در این کارگاه مبلغ مذهبی و امام جماعت جهاددانشگاهی استان اردبیل با بیان اینکه سوره حجرات به سوره آداب شهرت دارد، افزود: در این سوره کوتاه، پنج بار خطاب «یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا» تکرار شده است که بیانگر جایگاه مسائل اخلاقی و روابط اجتماعی در اسلام می باشد و به خوبی نشان می‌دهد که نحوه رفتار مسلمانان با یکدیگر و با رهبران خود، مورد توجّه شارع مقدس بوده است.

حجت الاسلام جعفری با اشاره به اینکه بهترین پیرو رسول اکرم ص کسانی هستند که دین را به طور کامل دریافت کرده‌اند اظهار کرد: این سوره به موضوع های اخلاقی و اجتماعی مهمی چون آداب برخورد با پیامبر(ص) و پیشی نگرفتن بر آن حضرت، دوری از مسخره کردن، نام بد نهادن، سوءظن، تجسّس و غیبت، برقراری روابط اجتماعی بر اساس اخوّت و برادری، اصلاح ذات البین، بسیج عمومی بر ضد یاغی، میانجی‌گری عادلانه و دوری از شایعه پراکنی پرداخته است.
وی ارزش گذاری افراد جامعه بر اساس درجات ایمان و تقوای آنان و دوری نمودن از کفر، فسق و گناه را از دیگر مباحث اخلاقی سوره حجرات عنوان و خاطرنشان کرد: بر اساس آیات این سوره مسأله مدیریت و فرماندهى بدون رعایت انضباط هرگز به سامان نمى‏رسد و اگر کسانى که تحت پوشش مدیریت و رهبرى قرار دارند بخواهند به طور خود سرانه عمل کنند شیرازه کارها به هم مى‏ریزد، هر قدر هم رهبر و فرمانده لایق و شایسته باشند.
این کارشناس مذهبی افزود: با توجه به آیات سوره حجرات، ایمان تنها به گفتار نیست بلکه باید علاوه بر گفتار در اعتقادات قلبى که آثار آن در اعمال انسانى و در جهاد با اموال و نفوس است - وجود داشته باشد.

 

 

 

 

 


نظر شما :