امکان درمان «آندومتریوز» در مرکز درمان ناباروری قفقاز جهاددانشگاهی اردبیل فراهم شد

۰۸ دی ۱۳۹۹ | ۱۴:۳۷ کد : ۲۶۳۵۴ پژوهشی تاپ خبر
با راه‌اندازی کلینیک تخصصی، امکان درمان «اندومتریوز» در مرکز درمان ناباروری قفقاز جهاددانشگاهی استان اردبیل فراهم شد.
امکان درمان «آندومتریوز» در مرکز درمان ناباروری قفقاز جهاددانشگاهی اردبیل فراهم شد

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان اردبیل، متخصص زنان و زایمان مرکز درمان ناباروری قفقاز جهاددانشگاهی استان اردبیل با اعلام این خبر افزود: درمان با انجام لاپاراسکوپی نیاز به تجهیزات و نیروی انسانی مجرب دارد که این مرکز ظرفیت لازم این بخش را ایجاد کرده است تا بتواند خدمات ارزنده‌ای را در این خصوص به مراجعه کنندگان ارائه کند.

نادیا عروجی با بیان اینکه اندومتریوز از مهمترین علت‌های شناخته شده و قابل درمان ناباروری در زنان است، تصریح‌کرد: این عارضه از رشد بافت داخل رحم در جایی بیرون از رحم ایجاد می‌شود که شایع‌ترین نشانه بروز علائم این بیماری درد در ناحیه لگن است و معمولا همراه با دردهای قاعدگی و گاهی شدیدتر از آن احساس می‌شود.

وی اولین اقدام در تشخیص آندومتریوز را گرفتن شرح حال دقیق از بیماران عنوان کرد و گفت: نظم قاعدگی، لکه بینی قبل و بعد از قاعدگی، دردهای لگنی قبل از شروع قاعدگی و سابقه کیست تخمدانی بیمار از مواردی است که برای تشخیص باید مورد بررسی قرار گیرد.

این متخصص ادامه داد: اگر دارو درمانی بسته به شدت و تشخیص پزشک در روند بهبود موثر نباشد، تنها راه قابل اتکا برای تشخیص و درمان اندومتریوز انجام لاپاراسکوپی یا روش‌های کم تهاجمی است.

خاطرنشان کرد: بافت آندومتر در هر قسمتی از لگن و شکم از جمله روده‌ها، رحم، لوله‌های رحمی و حتی در بافت ریه می‌تواند رشد می‌کند و اختلالات متعددی را در بخش‌های مختلف بدن ایجاد کند.


نظر شما :