رئیس جهاددانشگاهی اردبیل:

به زودی تجهیزات واحد صنعتی تولید نشاسته حفاری به اردبیل منتقل می‌شود

۱۴ مهر ۱۳۹۹ | ۱۱:۰۸ کد : ۲۳۴۸۶ پژوهشی تاپ خبر
رئیس جهاددانشگاهی استان اردبیل گفت: جهاددانشگاهی تلاش دارد با بهره‌گیری از پتانسیل‌های موجود و با راه‌اندازی مراکز پژوهشی، درمانی، فرهنگی و آموزشی، گامی اساسی در رشد و توسعه استان بردارد.
به زودی تجهیزات واحد صنعتی تولید نشاسته حفاری به اردبیل منتقل می‌شود

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان اردبیل، مهران اوچی اردبیلی ضمن قدردانی از حمایت و پیگیری رئیس جهادانشگاهی، نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی و استاندار اردبیل برای پیشبرد اهداف توسعه‌ای این نهاد، اظهار کرد: با بهره‌گیری از حمایت‌های علمی و فنی پژوهشکده صنایع شیمیایی ایران، ساخت این واحد نیمه صنعتی در قالب طرح فناورانه با حمایت دفتر مرکزی جهاد‌دانشگاهی و استانداری اردبیل و با همکاری این پژوهشکده در حال اجرا است.

وی از تخصیص بیست میلیارد ریال از صندوق توسعه ملی جهت ساخت تجهیزات لازم برای راه‌اندازی پایلوت نیمه صنعتی نشاسته حفاری خبر داد و خاطرنشان کرد: در حال حاضر به دنبال تامین سوله مناسب برای راه اندازی این واحد هستیم و انتظار داریم مسئولان استان نهایت همکاری را با ما داشته باشند.

رئیس جهاددانشگاهی استان اردبیل با بیان اینکه تا چهل روز آینده تجهیزات این واحد صنعتی به اردبیل منتقل خواهد شد، اضافه کرد: نشاسته حفاری یک محصول استراتژیک مورد نیاز کشور و صددرصد وارداتی است که راه‌اندازی این واحد می‌تواند نیاز کشور به این محصول را در صنعت نفت تامین و به اقتصاد کشور و استان کمک ‌کند.

اوچی اردبیلی از جذب 6 نفر فلوشیپ نازایی و خرید تجهیزات درمانی با هزینه کرد بیش از یک میلیارد و پانصد میلیون تومان در سال گذشته و سال‌جاری برای ارتقای فعالیت‌های مرکز درمان ناباروری واحد اردبیل خبر داد و افزود: در راستای توسعه اجرای طرح‌های پژوهشی علاوه بر تجهیز آزمایشگاه‌های جنین‌شناسی، تشخیص طبی و سیتوژنتیک، آزمایشگاه سلولی و ملکولی نیز در سال‌جاری در جهاددانشگاهی راه‌اندازی شده است.

وی با اشاره به اینکه با حمایت مسئولان استانی زمینی به مساحت یک هزار و 300 متر مربع برای احداث مجتمع سلامت اختصاص یافته که در حال طی کردن مراحل واگذاری است، تصریح کرد: تحقق این امر توسعه فعالیت‌های درمان ناباروری و ایجاد مرکز تحققات سلولی را به دنبال خواهد داشت.

رئیس جهاددانشگاهی استان اردبیل به واگذاری انجام بازنگری طرح جامع گردشگری استان به جهاددانشگاهی از سوی اداره کل میراث فرهنگی اردبیل اشاره و تصریح کرد: اجرای موفق این طرح علاوه بر به‌روزرسانی پتانسیل‌های حوزه گردشگری، فرصت‌ و ظرفیت‌های جدیدی را برای توسعه در استان و فرصت‌های شغلی ایجاد خواهد کرد.

اوچی اردبیلی از تامین هشت هکتار زمین برای راه‌اندازی کلکسیون و نهالستان تولید نهال شناسنامه‌دار فندق خبر داد و افزود: راه‌اندازی مزرعه فندق و گیاهان دارویی در اردبیل می‌تواند موجب توسعه صنایع تبدیلی این محصول با ارزش در استان شود.

وی بیان کرد: فندق می‌تواند یکی از محصولات جایگزین مناسب برای تغییر الگوی کشت در استان باشد که ضمن مصرف آب کم، از خسارت‌های وارده در مقابل سرمازدگی و خشکسالی بکاهد.

رئیس جهاددانشگاهی استان اردبیل تصریح کرد: به دلیل خسارت‌های ناشی از سرمازدگی که یکی از معضلات استان اردبیل در حوزه باغبانی و کشاورزی ژئوتیپ‌های فندق مقاوم در برابر سرمازدگی توسط محققین این نهاد در حال شناسایی است.

اوچی اردبیلی با ارائه گزارشی از فعالیت‌های مرکز رشد فناوری گیاهان دارویی، مراکز آموزشی و فرهنگی جهاددانشگاهی در استان اردبیل اظهار کرد: در حال حاضر بدلیل شیوع ویروس کرونا دوره‌های آموزشی بصورت مجازی در استان برگزار می‌شود و در کنار آن اجرای طرح‌های داناب، سرباز ماهر، طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در حال انجام است.


نظر شما :