در جلسه هماهنگی دفاتر تسهیلگری و کاریابی های استان اردبیل مطرح شد:

استفاده از ظرفیت کاریابی ها و دفاتر تسهیلگری اردبیل در طرح توسعه مشاغل خانگی/ با هم‌افزایی دستگاه‌های اجرایی، اردبیل به استان‌سرآمد در مشاغل خانگی تبدیل می‌شود

۰۲ مهر ۱۳۹۹ | ۱۶:۵۳ کد : ۲۳۰۳۸ آموزشی تجاری سازی و اشتغال تاپ خبر
با هدف بهره‌برداری از ظرفیت دفاتر تسهیلگری و کاریابی‌های غیردولتی استان اردبیل در طرح ملی توسعه مشاغل خانگی، جلسه هماهنگی مدیران این دفاتر با دبیرخانه طرح در جهاددانشگاهی استان اردبیل برگزار و در آن بر لزوم همکاری طرفین تاکید شد.
استفاده از ظرفیت کاریابی ها و دفاتر تسهیلگری اردبیل در طرح توسعه مشاغل خانگی/ با هم‌افزایی دستگاه‌های اجرایی، اردبیل به استان‌سرآمد در مشاغل خانگی تبدیل می‌شود

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان اردبیل، معاون آموزشی جهاددانشگاهی استان اردبیل در این جلسه گفت: طرح "ملی توسعه مشاغل خانگی" که اجرای آن همزمان با سراسر کشور در اردبیل نیز آغاز شده است، می‌تواند برای کارجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی شغل مناسبی را ایجاد کند.

بهرنگ کوهی سهمیه استان اردبیل از این طرح را دو هزار نفر اعلام و تصریح کرد: با طرح توسعه مشاغل خانگی فرصت مناسبی برای اشتغال، توانمندسازی و معرفی ظرفیت‌های تولیدی استان فراهم شده است.

وی اظهار داشت: در این طرح که به کارفرمایی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و توسط جهاددانشگاهی اجرا خواهد شد، در سه فاز شناسایی، توانمندسازی و اتصال به بازار خواهیم توانست با ایجاد یک هم‌افزایی مطلوب و دخالت دستگاه‌های مرتبط با مشاغل خانگی، گام مهمی را برای رفع دغدغه بخشی از جامعه فراهم آوریم.

معاون آموزشی جهاددانشگاهی استان اردبیل از تشکیل کارگروهی مجرب و علمی برای عملیاتی کردن هرچه بهتر این طرح خبر داد و اظهار کرد: با توجه به سبقه موفق این نهاد در اجرای طرح‌‌های محوله از سوی دستگاه‌های اجرایی، به یقین اجرای این طرح نیز اثربخش خواهد بود و به زودی فعالیت شوراهای راهبری و علمی طرح نسبت به بررسی وضعیت مشاغل خانگی در استان اردبیل نیز اقدام خواهد کرد.

کوهی با بیان اینکه هدف از این طرح اشتغال بیش از 54 هزار نفر در کشور است، ادامه داد: به همت جهاددانشگاهی اجرای طرح مذکور از سال 1396 در 9 استان به صورت پایلوت آغاز شده که 261 مزیت‌ نسبی را به دنبال داشته و منجر به شناسایی و ایجاد ارتباط مشاغل خانگی با صدو پنجاه بنگاه تعاونی و خوشه‌های کسب و کار و جذب 550 نفر از کارآفرینان، سرمایه‌گذاران و خیرین در حوزه‌های مختلف شده است.

وی ایجاد اشتغال را یکی از دغدغه‌های مهم در کشور خواند و تصریح کرد: امیدواریم این طرح بتواند به جامعه هدف استان کمک کند و این چرخه را به خوبی به حرکت درآورد که تحقق اهداف آن به همراهی و همکاری نقش آفرینان حوزه کارآفرینی و مشاغل خانگی استان نیاز دارد.

کوهی با بیان اینکه در این طرح امکان دستیابی به تولید و فروش برای دو هزار نفر وجود دارد، ادامه داد: خوداشتغالی، بهبود معیشت و افزایش رفاه زنان خانواده‌ها و پیشگیری از ورود به چرخه حمایتی، استفاده از ظرفیت‌های خانگی برای ایجاد اشتغال پایدار و مولد و اتصال صاحبان کسب و کار به بازار هدف و بنگاه‌های پیشرو از مهم‌ترین اهداف کیفی این طرح است.

وی با اشاره به اینکه ما در مرحله شناسایی جامعه هدف، نیاز به مساعدت دفاتر کاریابی و تسهیلگری محلات داریم تا با اطلاع‌رسانی مناسب این سهمیه به خوبی پوشش داده شود، اذعان داشت: وظایف جهاددانشگاهی در این طرح به عنوان نهاد توسعه‌ای و واسطه‌ای، مطالعات پژوهشی، رصد و پایش، ارزیابی، اثربخشی، مستند‌سازی، بانک اطلاعاتی، شبکه سازی، هم‌افزایی و تسهیل‌گری، جلوگیری از اتلاف منابع، تقویت روحیه تیمی و گروهی، اتصال به بازار، توجه به زنجیره ارزش و ظرفیت‌سازی است.

معاون آموزشی جهاددانشگاهی استان اردبیل با اشاره به اینکه متولیان با نگاهی گسترده از جهاددانشگاهی می‌توانند به عنوان بازوی محرک فعالیت‌ها استفاده کنند، یادآور شد: با توانمندسازی از طریق آموزش، مشاوره صحیح و تزریق به موقع منابع می‌توان در این طرح نوین موفق عمل کرد و از ایجاد مشاغلی که با شکست مواجه خواهد شد، جلوگیری کرد.

وی افزود: با تعامل بیشتر و هم‌افزایی بین دستگاه‌های اجرایی و متولیان قطعا می‌توانیم استان اردبیل را به عنوان استان‌سرآمد در مشاغل خانگی تبدیل کنیم.


نظر شما :