در مراسم اختتامیه طرح ملی (داناب) و انسان و محیط زیست عنوان شد:

آموزش ۵۲ هزار نفر در قالب طرح داناب در اردبیل/ جهاددانشگاهی در اجرای طرح موفق عمل کرد

۲۱ خرداد ۱۳۹۹ | ۱۷:۴۵ کد : ۱۸۹۲۹ آموزشی تاپ خبر
مراسم اختتامیه طرح ملی دانش آموزی نجات آب(داناب) و انسان و محیط زیست در سال تحصیلی ۹۸_ چهارشنبه ۲۱ خرداد در سالن جلسات شرکت آب منطقه ای اردبیل برگزار شد.
آموزش ۵۲ هزار نفر در قالب طرح داناب در اردبیل/ جهاددانشگاهی در اجرای طرح موفق عمل کرد

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی استان اردبیل، در این مراسم رئیس جهاددانشگاهی اردبیل، اظهار کرد: جهاددانشگاهی استان با تشکیل پنج کمیته تخصصی از تمام پتانسیل و ظرفیت خود برای اجرای موفق طرح داناب استفاده کرد و ۵۲ هزار نفر را تحت پوشش آموزش‌های لازم برای مصرف بهینه آب قرار داد.

مهران اوچی اردبیلی با بیان اینکه در این طرح تلاش شد تا زیرساخت‌های لازم برای اجرای موفق این طرح فراهم شود، تصریح کرد: با هدف آگاه‌سازی از ضرورت مصرف بهینه آب و ارائه راهکارهای لازم برای صرفه‌جویی در مصرف آب، این نهاد به تدوین، طراحی چاپ اقلام انگیزشی، آموزشی و فرهنگی و برگزاری مسابقه برای دانش‌آموزان و همچنین تهیه جزوه‌های آموزشی ویژه معلمان رابط اقدام کرد.

وی با اشاره به اینکه بهر‌ه‌گیری از ظرفیت رسانه‌ها برای انتقال مدل‌های مناسب مصرف آب به جامعه و فرهنگ‌سازی، از برنامه‌های مهم این طرح بود که به خوبی انجام گرفت، یادآور شد: شرکت آب منطقه ای اردبیل به عنوان کارفرما، جهاددانشگاهی به عنوان مشاور و اداره کل آموزش و پرورش استان اردبیل یه عنوان همکار، تعاملات و همکاری‌های خوبی در اجرای بهینه طرح ملی دانش آموزی نجات آب(داناب) و انسان و محیط زیست با جهاددانشگاهی استان داشتند.

رئیس جهاددانشگاهی اردبیل ادامه داد: امیدواریم جهاددانشگاهی به عنوان نهاد علمی و انقلابی، رسالت فرهنگی خود را با همراهی دستگاه‌های اجرایی به خوبی به استان ارائه دهد.

اوچی اردبیلی با اشاره به شعار «هر دانش‌آموز، یک ناجی؛ هر ناجی، یک حافظ آب» خاطرنشان کرد: در تحقق این شعار همه باید وظیفه خود را ادا کنیم تا بتوانیم در صیانت از این ارزشمندترین نعمت پروردگار گام‌های اساسی برداریم.

در این مراسم رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل با اشاره به اهمیت اجرای طرح ملی دانش‌آموزی نجات آب (داناب) در جهت جبران و جلوگیری از کم آبی، گفت: پانزده پروژه در استان اردبیل در جهت جلوگیری از بحران کم آبی تعریف شده که طرح ملی دانش آموزی (داناب) برای فرهنگ سازی و آگاهی بخشی استفاده بهینه از این مایه حیاتی اجرا می شود.

عباس جنگی مرنی با بیان اینکه جهاددانشگاهی این طرح را در سال ۱۳۹۸ به خوبی اجرا کرد، ادامه داد: جهادانشگاهی استان اردبیل پتانسیل خوبی در استان محسوب می شود و به عنوان مشاور و مجری این طرح در استان اثربخش عمل کرده است.

وی خاطرنشان کرد: اجرای موفق و بهینه این طرح توسط جهاددانشگاهی استان، اعتماد شرکت آب منطقه‌ای اردبیل را به این نهاد دو چندان کرد و در سالجاری نیز اجرای این طرح به این نهاد واگذار خواهد شد.

رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل با بیان اینکه با توجه به اهمیت حفظ منابع آبی در زندگی انسان و تداوم حیات باید فرهنگ و نحوه نگرش به منابع طبیعی و آبی تغییر یابد، یادآور شد: سال گذشته این طرح در یکصد مدرسه در استان اردبیل اجرا شد و هفت هزار و 540  دانش‌آموز منتخب از آموزش‌های این طرح بهره‌مند شدند که امیدواریم این رقم به بیش از ۱۰ هزار نفر افزایش یابد.

جنگی مرنی با بیان اینکه در این طرح معلمان و مدیران رابط مدارس نقش مهم و اثر بخشی در آموزش ها داشتند، افزود: در راستای ترویج، فرهنگ‌سازی و انتقال مفاهیم آبی، 300 دانش آموز طی آموزش‌های لازم، به عنوان ناجی آب در این طرح همکاری کردند.

وی با اشاره به اینکه برای پوشش مدارس بیشتر در این طرح، اعتبارات مناسب و قابل قبولی در سالجاری مدنظر قرار گرفته است، بیان کرد: طرح ملی دانش آموزی نجات آب(داناب) در سالجاری هم با هدف فرهنگ سازی استفاده صحیح از آب در استان اردبیل، به همت جهاددانشگاهی استان، اجرا خواهد شد.

رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل، مجموعه آموزش و پرورش را بهترین مکان برای اجرای چنین طرح‌هایی دانست، یادآور شد: در طرح داناب با توجه به مشکلات آب در مناطق مختلف استان اردبیل یک صد مدرسه به عنوان مدارس هدف انتخاب شدند که در آن دانش آموزان به عنوان ناجیان آب برنامه‌های ویژه ‌ای در زمینه آگاه‌سازی و اطلاع‌ رسانی در مورد بحران آب برگزار می‌کنند.

در این مراسم مدیر کل آموزش و پرورش استان اردبیل، ضمن تقدیر از جهاددانشگاهی در اجرای بهینه این طرح و تعامل خوب این نهاد با این اداره‌کل،گفت: در سالجاری آموزش و پرورش استان برای ارائه آموزش‌های طرح داناب به معلمان و دانش آموزان از طریق مجازی با جهاددانشگاهی همکاری خواهد کرد.

احمد ناصری آموزش مجازی را فرصت خوبی برای آموزش و انتقال علم و دانش به آحاد جامعه به ویژه دانش آموزان عنوان و اظهار کرد: باید از ظرفیت و بسترهای جدید که بعد از شیوع کرونا در ارائه آموزش در رسانه‌ها و فضای مجازی ایجاد شد، استفاده و آن را پایدار نگه داریم.

در پایان این مراسم از تعدادی از مدیران مدارس، معلمان و دانش‌آموزان به نمایندگی از فعالان طرح داناب با اهدای لوح سپاس و هدیه نقدی تجلیل شد و به مسئولان جهاددانشگاهی، آب منطقه ای و اداره کل آموزش و پرورش استان اردبیل بخاطر تلاش در اجرای موفق این طرح تندیس طرح داناب اهدا شد.


نظر شما :